Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Banner
ALÇI SIVA
ALÇI SIVA

Alçı Yangından Korur

Alçı su taşır. Yangında ısıya maruz kaldığı zaman suyunu atarken aynı zamanda ortamdan ısı alır. Bu sırada tamamen kavrulan üsttabakadaki alçının temin ettiği izolasyon sıva altında da ısının yükselmesini önler.

1766 yılındaki Londra yangını sonucunda yapılarda gözlenen koruyuculuğu sayesinde, Avrupa' da bir çok ülkede, kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Yapı malzemelerinin yanıcılık sınıfı incelendiğinde alçı A grubunda bulunmaktadır.

120 m² lik bir dairede yüzeylerin taşıdığı alçı ihtiva ettiği yaklaşık 1000 litre su ile yanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

. Alçı Enerji Tasarrufudur

Alçı diğer inşaat malzemelerine nazaran daha az enerji ile üretilir; 1 ton alçı üretmek için 30 Lt fuel-oil gerekirken, 1 ton tuğla üretmek için bunun iki katı, l ton çimento için beş katına ihtiyaç vardır.

Alçı kullanılarak yapılan yapı elemanlarının ısı iletiminin uygun olması çevrelediği mekanda konforun bozulmaması dolayısıyla enerji tasarrufuna neden olmaktadır.

Alçı düşük enerji ile üretilir. Kireç 900 °C, çimento 1000 °C' de alçı ise 90-200 °C' de elde edilir.

. Alçı Çevreyi Korur

Alçıya alternatif çimento esaslı inşaat malzemeleri yarım düzine doğal hammadde kaynağının kullanımını gerektirir. Ayrıca plastik alçı torbalarımız çevre dostudur; tekrar kullanılabilir veya geri kazanılabilir. Sanılanın da aksine, kağıt torba yapmak plastik torba yapmaktan iki kat daha fazla atmosferi kirletir ve 200 kat daha fazla atık su çıkmasına sebep olur.

Duvar, tavan vs. diğer yüzeylerde ısı yalıtım özelliğine sahip Alçı kullanarak, dünya ortalamasını çoktan geçen, ülkemizdeki hava kirliliğinin azalmasına katkıda bulunuruz.

. Alçı Hafiftir

Yoğunluk faktörü göz önüne alınırsa 1 ton alçı ile l ton tuğla veya l ton çimentodan çok daha fazla hacimde yapı elemanı üretilir. Dolayısıyla alçı kullanılan inşaatların yükü hafiflemiş olur ki bu da çoğu deprem kuşağında olan ülkemiz için önemli bir avantajdır.

10 katlı 40 daireli bir apartmanın alçı sıva ile sıvanması durumunda ağırlığının 450 ton daha hafifleyecektir. Bina yükünün hafiflemesi ile elde edilecek deprem güvencesi alçı sıvalı binalar için başlı başlına bir avantaj olacaktır.

. Alçı Sağlıktır

Kristalin silis ihtiva etmediğinden kanserojen değildir, cilde dosttur.

Ülkemizde yapılmakta olan bazı otellerde büyük kalabalıkların toplanabilmesini sağlayacak mahallerde, restorant veya toplantı salonlarında alçı sıva ve alçı tavan kaplamalarının yabancı müşavirler tarafından şart koşulmaktadır.

. Alçı Doğal Klimadır

Alçının mikroskobik boşlukları vardır, sobanızı yaktığınızda duvarların hemen ısınmasını sağlar. Odanızı kışın sıcak, yazın serin tutar. İç mekanlarda oluşan rutubeti çabucak emer, hava kuruyunca da ortama iade eder.

Düşük nem oranı ile oluşan kuru havanın, özellikle soğuk algınlığı, astım, baş ağrısı, nefes darlığı, performans düşüklüğü, yorgunluk ve halsizliğe yol açtığını biliyor muydunuz ? Yaşantımızın % 90' ını yapay yollardan oluşturulmuş kapalı mekanlardan geçirdiğimze göre bu yapay çevrelerin duvarlarının, tavanlarının, iç donanımlarının, ve malzemeleri-nin, seçiminde ne kadar duyarlı olmamız gerekliliğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Hastaları tedavi etmek zorunda kalmak yerine, hastalanmamak için önlemler almak en ucuz ve kolay yöntemdir.

. Alçı Kolaylıktır

İşleme ve onarımı alçıdan daha kolay inşaat malzemesi yoktur. Sadece suyla karıştırmak yeterlidir, bunu için de özel bir beceri ya da alet gerektirmez. Elle olduğu kadar makine ile de çok düzgün sıva yapmaya uygundur.

. Alçı Ekonomiktir

Çimento, kum,kireç, ile yapılan kaba ve ince sıvaya kıyasla, alçı kullanımı % 20 daha ucuza malolmaktadır. İnşaatın ekonomisinde belki de en önemli katkıyı çabuk kuruyarak inşaatı hızlandırmakla sağlar.

 

ALÇI PANEL'İN YARARLARI

 • Alçı panel' in ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez.
 • Alçı panel yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçı panel duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır.
 • Alçı panel esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz.
 • Alçı panel hafiftir, 1m2 boyaya hazır Alçı panel bölme duvar tuğla
  duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi
  anlamına gelmektedir.
 • Alçı panel mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar, istediğiniz yalıtım değerlerini söyleyin, size en uygun Alçı Panel Sistemi'ni önerelim!
 • Alçı panel ile eviniz nefes alır. Alçı panel içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler.
 • Alçı panel Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz.
 • Alçı panel ile oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.
 • Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- MANTOLAMA
- Cephe Kaplama
- KARA SIVA
- KARTONPİYER & STROPİYER
- FAYANS & SERAMİK
- Söve
- Kat Silmesi
- Denizlik
- Kilit Taşı
- Payandalar
 
 
Pro WEB